etwinning “GREENFLUENCER”

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία το πρόγραμμα eTwinning με τίτλο “GREENFLUENCER” που υλοποιήθηκε από τους μαθητές και τις μαθήτριες της Δ και Ε τάξης του Δ. Σ. Φιλίππων σε συνεργασία με τους μαθητές και τις μαθήτριες από 6 σχολεία της Τουρκίας, 1 σχολείο της Ρουμανίας , 1 σχολείο της Ελλάδας. Το  πρόγραμμα ξεκίνησε τον Νοέμβριο του 2023 και ολοκληρώθηκε το Μάιο του 2024. Συμμετείχαν 9 εκπαιδευτικοί και 85 μαθητές. Τα παιδιά ανέπτυξαν δεξιότητες για της οικολογία, προστασία του περιβάλλοντος, φαινόμενο θερμοκηπίου, έγραψαν κώδικα στην python, micro:bit και μελέτησαν την υγρασία του εδάφους, ακόμη υλοποίησαν προγράμματα της eesa NASA  όπως eesa climate, έπαιξαν Kahoot! με θέμα την ανακύκλωση, κατασκεύασαν κοσμήματα με κουκούλια μεταξοσκώληκα.  Υλοποίησαν δράσεις για την παγκόσμια ημέρα του νερού, παγκόσμια ημέρα της γης και την ημέρα etwinning, έγραψαν και κατασκεύασαν δικό τους τραγούδι χρησιμοποίησαν την  Τεχνητή Νοημοσύνη ΑΙ. για την μουσική.

Δημιούργησαν ομαδικά projects και έμαθαν για τις επιστήμες σύμφωνα με την διαφοροποιημένη διδασκαλία της κάθε χώρας.  Το πρόγραμμα προσέφερε μοναδικές εμπειρίες και γνώσεις σε όλους τους συμμετέχοντες.

Οι συνεργατικές δράσεις του project είναι στο facebook https://www.facebook.com/profile.php?id=61555549717074

Διεύθυνση Δημοτικού Σχολείου Φιλίππων